EMASYA Ne Demek, Açılımı Nedir? Geri Getirileceği İddia Edilen EMASYA Protokolü Neden Kaldırıldı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler yüreğimizi yakıp küle çevirdi adeta. Binlerce kişinin enkaz altında kalarak hayatını kaybetti felaketlerin ardından gündeme gelen konulardan biri de EMASYA Protokolü oldu. Deprem bölgesine acil müdahale etmekte geç kalındığı iddasıyla gündeme gelen EMASYA Protokolü hakkında yapılan araştırmalar hız kazandı. Peki EMASYA ne demek, açılımı nedir? EMASYA Protokolü ne zaman, neden kaldırıldı? EMASYA Protokolü içeriği nedir, hangi durumlarda uygulanır?

Detayların tamamı içeriğimizde…

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem binlerce kişiyi uykusunda yakaladı.

11 şehri etkileyen felaketin üzerinden birkaç saat geçmişti ki Kahramanmaraş’a bağlı Elbistan ilçesinde 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem daha yaşandı.

Binlerce binayı enkaz yığınına çeviren deprem bölgesinde enkaz altında kalan pek çok kişi oldu. 04.17 saatinde meydana gelen ilk depremin ardından müdahale edilmekte geç kalındığı iddiaları gündem oldu.

Uluslararası yardım çağrılarının ardından bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Ancak binlerce canımız ya göçük altında kalarak ya da dondurucu soğuklar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Depremzedelere müdahalenin ilk aşamasında askerin afet koordinasyonunun içinde bulunmaması, EMASYA Protokolü’nün artık uygulanmıyor olması olarak değerlendirildi.

Askerin ilk günden sahaya inmemesi üzerine yeniden gündeme gelen EMASYA Protokolü hakkında araştırmalar başladı.

EMASYA Nedir?

Askerin, polisin yeterli olmadığı durumlarda toplumsal olaylara müdahalesine yönelik zorunlu düzenleme EMASYA Protokolü olarak değerlendirilir. Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında kimin ne yapacağı önceden belirleniyordu.

EMASYA Protokolü, askerlere şehirlerde yaşanan toplumsal olaylara müdahale imkanı tanır. 27 maddeden oluşan protokolde asker; terörle alakalı şüphe duyulan durumlarda, sel, yangın, deprem gibi doğal afet anlarında sahaya iner. Asker, afetin gerçekleştiği il veya ilçelerde yeterli müdahalenin bulunmadığı durumlarda, sivil bir kontrol ile yardımı ele alabilir.

EMASYA Açılımı Nedir?

Depremlerin ardından yeniden masaya yatırılan EMASYA, ”Emniyet-Asayiş-Yardımlaşma’ ifadelerinin kısaltılmış halidir.

EMASYA Protokolü İlk Olarak Ne Zaman İmzalandı?

EMASYA Protokolü, ilk olarak 7 Temmuz 1997 tarihinde İçişleri Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalandı. Bu protokolle birlikte İl İdaresi Kanunu’nda yapılan değişiklikle askerin, polisin yeterli olmadığı durumlarda toplumsal olaylara müdahalesine dönük bir düzenleme zorunlu kılınmış oldu.

EMASYA Protokolü Neden, Ne Zaman Kaldırıldı?

Askerin ‘vali izni olmadan’ doğal afet yaşanan bölgeye müdahale edebildiği EMASYA Protokolü Türkiye’de 13 yıl boyunca uygulandı. Asker tarafından afetzedelerin gerekli tüm ihtiyaçlarının (çadır, su, yiyecek vb) karşılandığı bu protokol ‘Darbeye zemin hazırlıyor’ gerekçesiyle 4 Şubat 2010 tarihinde iptal edildi.

EMASYA Protokolü, 6 yılın ardından 14 Temmuz 2016 tarihinde 6722 sayılı yasa ile tekrar yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yeniden uygulamaya konulduğu açıklanan protokol, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir kez daha kaldırıldı.

EMASYA Protokolü İçeriği Nedir?

  • Validen izin almadan, birlik komutanının emri ile operasyon yapabilecek olan asker arama ve operasyonlarında da hakim iznine gerek duymayacak.

  • Kamu düzeninin bozulması halinde İçişleri Bakanı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla ilgili bölgeye askeri birlik görevlendirilecek.

  • Askeri birliklerin çapı, teşkilatı, emir komuta ilişkileri, kuvvet kaydırılması konusundaki yetki Genelkurmay’ın olacak.

  • Her bir TSK personeli, kendi birliğindeki komutanının verdiği emri ile, genel kolluk kuvvetlerinin yetkilerini de kullanıp, terör mücadelesi yapacak.

  • Valiler ise protokolün uygulandığı dönemde koordinasyon görevini yürütecek.

  • Polis ile asker ortak operasyonlarının komutası en yüksek rütbeli askeri birlik komutanında olacak.

  • Birliklerde özel olarak tahsisi edilmiş herhangi bir EMASYA birliği yoktur.

  • Türk Silahlı Kuvvetleri EMASYA birlikleri olarak ikiz görevli olarak kullanılabilir.

EMASYA Protokolü İlk Olarak Ne Zaman Uygulandı?

EMASYA Protokolü ilk olarak tüm Türkiye’nin yüreğinde derin bir yara açan 17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük’te meydana gelen depremle birlikte uygulandı. Yaşanan afetle birlikte, 34 bine yakın TSK personelinin en hızlı şekilde depremzedelere müdahale etti. Askerin çok çabuk bir şekilde afet bölgesine müdahale etmesi sayesinde kurtarılan kişi sayısı oldukça arttı. TSK’nın deprem raporuna göre, depremin ilk anından itibaren kriz merkezleri oluşturularak bölgeye müdahale edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir