TAF Başkanı Fatih Çintimar: En iyilerini yapabiliriz

İstanbul’un ev sahipliğinde 2-5 Mart tarihleri arasında yapılan Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda tek madalyamız kadınlar üç adım atlamada Tuğba Danışmaz’dan geldi.

Organizasyonun bitmesinin ardından TAF Başkanı Fatih Çintimar, DHA’ya şampiyonayı değerlendirdi. Çintimar’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Ataköy Atletizm Salonu’nu tamamen yeniledik ve şampiyonaya hazır hale getirdik. Salonumuzda 1 dünya, 5 de Avrupa rekoru kırıldı. Bunların hepsinin ülkemizin tanıtımına katkı sağladığına inanıyorum.

– Avrupa Atletizm Birliği’nin verdiği miktarla birlikte 1 milyon 800 bin ila 2 milyon TL arasında bir bilet geliri olacak. Bu miktar afetzedelere gidecek.

– Ne kadar büyük bir felaket yaşamış olsak da organizasyonu yapabilecek kadar güçlüyüz mesajı vermek için iptali düşünmedik. Avrupa Atletizm Birliği Başkanı, yöneticileri, kıta başkanları da buradaydı. Hepsi gıpta ile izledi.

– ‘En başarılısını yaptık’ demiyorum, onlara göre en başarılısı oldu. Çünkü 500’e yakın basın akrediteydi. 160 ülke görüntü aldı, 60 ülke bütün yarışmaları canlı yayınladı.

– 2030’dan önce Türkiye’de bir Dünya Şampiyonası daha görebiliriz. Ayın 21’inde açıklanacak olan Dünya Yürüyüş Şampiyonası ve Olimpiyat kota yarışması, Antalya’da yapılabilir.

– Artık Türkiye bu tip organizasyonlara yabancı değil. En iyisini, en güzelini yapabilecek güçte. Bu bakanlığımızın kapasitesiyle alakalı. Artık hangi organizasyona talip olursak onu alırız diye düşünüyorum.

“Tuğba’nın altını bizim için önemli”

TAF Başkanı Fatih Çintimar, şampiyonada milli atletlerin performansını da değerlendirdi. Çintimar şu ifadeleri kullandı: “3-4 madalya alma şansımız vardı. Ama spor bu. Ersu, olimpiyatlarda ve dünya şampiyonasında final atladı. Buradaki yarışmacılardan üç tanesi hariç hepsini geçti. Tuğba’ya teşekkür ediyorum. Altın madalya ile ev sahipliğimizi taçlandırdı. Daha önce hiç altın almadığımız bir alanda zirveye çıkmamız ayrı bir güzellikti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir