ABD’den Rusya ve Hamas’a yaptırım için Türkiye adımı

Bloomberg’in haberine göre, Hazine Müsteşarı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson, ilgili konuları görüşmek üzere Ankara’yı ziyaret ederek Türk mevkidaşlarıyla görüşecek.

Kaynakların belirttiğine göre Nelson, Türkiye’den bazı Rus kuruluşlarına ve Hamas’ın mali faaliyetlerine yönelik tek taraflı ABD yaptırımlarına uymasını isteyecek. ABD Hazinesi geçen ay Türkiye’de yaptırım uygulanan kişilerin listesini genişleterek ABD ve Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanan Hamas’a cephe sağladığını belirtti.

TÜRK FİRMASINA YAPTIRIM

Washington, Hamas adına yatırım portföyü işleten veya Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasına yardım eden yaklaşık bir düzine Türk firmasına ve bazı kişilere yaptırım uyguladı. Gelen bilgiler, ABD’nin bazı Türk şirketlerini Batı mali sistemiyle bağlarını bozabilecek olası yaptırımlar konusunda da uyardığını söyledi.

Türk borsasında işlem gören Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, geçtiğimiz yıl Hamas’ın yatırım portföyünün bir parçası olarak belirlendi. ABD, şirketin bazı hissedarlarına yakın zamanda Hamas’a destek sağladıkları iddiasıyla yaptırım uygulandı.
patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir