Deprem bölgesindeki aile hekimleri düzenleme bekliyor

6 Şubat depreminin yıl dönümüne kısa bir süre kala, depremden etkilenen bölgelerdeki aile hekimleri ve sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı’ndan gelecek düzenleme açıklamasını bekliyor.

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, depremden ciddi şekilde etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep’in Nurdağı, İslâhiye ilçelerinde inşaatların devam ettiği ve yıkımların tamamlandığı bir süreç yaşandığını belirtti. Kandemir, bölgedeki meslektaşlarının hayatlarını ve işlerini sürdürme sürecinin hala normale dönmediğine vurgu yaptı. Binlerce kişinin vefat ettiği, birçoğunun başka şehirlere veya depremden daha az etkilenen bölgelere göç etmek zorunda kaldığı bölgede, Aile Hekimliği birimlerinin nüfusunda azalmalar yaşandığını ve kayıp vatandaşların sisteme işlenmesiyle birlikte bu azalmaların daha da artabileceğini ifade etti. Aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının ücretlerinde kayıplar yaşanabileceğine dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan düzenlemenin en az 1 yıl daha uzatılması gerektiğini belirten Kandemir, 4 Nisan 2023 tarihinde yapılan değişiklikle Sözleşmeli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanlarının ödemelerinde yapılan düzenlemelerin, bölgedeki yaşamın tam olarak sağlıklı sürece dönmemiş olması nedeniyle en az 1 yıl daha uzatılması gerektiğini söyledi.

Bölgedeki Aile Sağlığı Merkezleri’nin faaliyet gösterdiği halde etrafında yıkım fazla olduğu için kayıtlı nüfus sayısının düştüğünü ifade eden Kandemir, bu süreçte nüfus hareketliliğinin çok fazla olması ve hastalara ulaşımın zor olacağının aşikar olduğunu belirtti. Ağır hasarlı ve yıkılmış ASM’lerin hala konteynırlarda zor şartlarda hizmet verdiğini, kalıcı yapılara geçişin ne zaman olacağının belirsizliğini koruduğunu dile getirdi. Kandemir, bölgede görevini sürdüren çalışanların gelecek kaygısı taşımadan daha rahat ve kesintisiz sağlık hizmeti verebilmeleri için bu kararın ivedilikle alınması gerektiğini vurguladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir