Kahvaltıdan önce kahve içmek zarar veriyor! İşte vücuda 4 etkisi

KAN ŞEKERİNİ ARTTIRABİLİR

Pek çok kahve sever güne bir fincan sıcak kahve içmeden başlama fikrine dayanamaz, ancak vücudunuzun sabahları ilk temas ettiği şey kahve ise, kan şekeri seviyenizi yüzde 50 oranında artırabilir. Ancak bu, sevdiğiniz içeceği bırakıp kafeinsiz kahveye geçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Araştırmalar, önce kahvaltınızı yapıp daha sonra kahvenizi içmeniz halinde bu zararlı etkiyi iyileştirebileceğinizi göstermiştir.

BACAK KRAMPLARI YAŞAYABİLİRSİNİZ

Çoğumuz ara sıra kötü bir gece uykusu çekmişizdir, ancak uyanır uyanmaz bir fincan kahve içmeye alışkınsanız, aslında iyi bir gece uykusu almak için harcadığınız tüm çabayı sabote ediyor olabilirsiniz. Kafein kan şekeri seviyenizi yükselttiğinden geceleri sizi ayakta tutabilecek bacak kramplarına yol açabilir.

CİLDİNİZİ KURUTABİLİR

Kahve güçlü bir idrar söktürücüdür, bu da tuvalete gitmenizi daha sık hale getirebileceği anlamına gelir. Kahve içmek ciddi dehidrasyona yol açmasa da vücudunuzun sıvı kaybetmesine neden olur ve gün boyunca yeterince su içmek önemlidir. Kaybettiğiniz kadar sıvı içmezseniz, bu durum cildinizi etkileyerek kurumasına neden olabilir.

KAYGI SORUNLARINA NEDEN OLABİLİR

Uyandığımızda stres hormonu olarak da bilinen kortizolümüz en yüksek seviyededir. Kahvenizi kahvaltıdan önce içerseniz kafein kortizol ile çatışabilir ve vücudunuzun daha fazla stres yaşamasına neden olabilir. Uyandıktan sonra bir fincan kahve içmek için yaklaşık bir saat beklemek ve içmeden önce sıvı aldığınızdan emin olmak daha iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir