Kassam Tugayları: 2 rehine İsrail’in Gazze’ye saldırılarında öldü

Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının 100’üncü gününde görüntülerini yayınladığı üç rehinenin İsrail’in saldırılarında öldüğünü iddia etti.

14 Ocak Pazar günü yayınlanan ilk videoda 26 yaşındaki Noa Argamani, 53 yaşındaki Yossi Sharabi ve 38 yaşındaki Itai Svirsky’e yer verilmiş, videonun sonunda “Akıbetleri hakkında sizi yarın bilgilendireceğiz” ifadeleri kullanılmıştı. Dün Kassam Tugayları tarafından yayınlanan yeni videoda, Gazze sınırındaki müzik festivalinden kaçırılırken çekilen görüntüleri basına yansıyan Argamani, diğer iki rehinenin öldüğünü söyledi. Videonun sonunda iki rehineye ait olduğu belirtilen cansız bedenler de gösterildi.

‘İKİ GÜN ARAYLA İSRAİL’İN SALDIRILARINDA ÖLDÜLER’

AA’nın aktardığına göre, Kassam Tugayları’nın Telegram hesabından paylaşılan videoda konuşan Argamani, kendisi, Sharabi ve Svirsky’nin bulunduğu bir binanın İsrail’e ait F16 tarafından hedef alındığını, enkaz altında kaldıklarını, Kassam Tugayları’nca enkaz altından çıkarıldıklarını ama yaralı çıkarılan Sharabi’nin kurtarılamadığını ifade etti.

İki gün sonra başka bir yere nakilleri sırasında ise İsrail’in ateş açması sonucu Svirsky’nin vurularak öldüğünü, kendisinin de başından yaralandığını söyleyen Argamani, İsrail’e savaşı durdurması ve kendilerinin kurtarılarak ailelerine kavuşturulması çağrısı yaptı.

İSRAİL ORDUSU: SVIRSKY BİZİM GÜÇLERİMİZ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMEDİ

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari ise konuya ilişkin olarak basına yaptığı açıklamada, “Itai (Svirsky) bizim güçlerimiz tarafından öldürülmedi. Tutuldukları bina hedef değildi ve güçlerimiz tarafından oraya saldırı düzenlenmedi” diye konuştu. “Eğer içeride rehinelerin olabileceğini biliyorsak bir yere saldırmayız” ifadelerini kullanan Hagari, söz konusu bölgeye yakın noktaların hedef alındığını ifade etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Kassam Tugayları’nın yayınladığı görüntülerin mevcut bilgilerle birlikte incelendiği belirtildi.

2023’ün aralık ayında da Gazze’de üç İsrailli rehinenin, İsrail güçlerince ‘yanlışlıkla’, tehdit oluşturduğu düşünülerek ‘dost ateşiyle’ vurulup öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi’nde halihazırda 136 İsrailli rehine bulunuyordu. Rehine takası müzakerelerine başlamak için İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını durdurmasını şart koşan Hamas, elinde bulunan rehinelere karşılık olarak İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinlilerin serbest bırakılmasını talep ediyor.

GAZZE’DE BİR GAZETECİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ

Öte yandan, İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde bir gazetecinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı. Gazze’deki hükümete bağlı Medya Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, El-Gad Televizyonu foto muhabiri Yezen ez-Zuveydi’nin İsrail saldırısında hayatını kaybettiği belirtildi.

AA’nın aktardığına göre, açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik 102 gündür sürdürdüğü saldırılarda ölen gazetecilerin sayısının 118’e yükseldiği kaydedildi. Zuveydi’nin nerede ve ne şekilde öldürüldüğüne ilişkin bilgi paylaşılmadı.​​​​​​​ (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir