‘Ocakta emekliye yüksek zam, yerel seçimden sonra acı reçete’

Ekonomi kulislerinde, 2024 yerel seçimlerinden hemen sonra Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomiyi tam yetki ile yöneteceği dile getiriliyor.

Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt, Türkiye’nin 2027 yılına kadar acı reçetelerle ve kemer sıkma politikalarıyla yönetileceğini belirtti, “Erdoğan 9 yıl daha iktidarda kalmanın hesabında” diye yazdı.

Sedat Bozkurt’un “Muhalefetsizlik” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Türkiye yıllardır, kalıcı hale gelmiş ve Erdoğan’ın bir nevi ‘ekonomik modeli’ haline gelmiş bir kriz içinde. ‘Kötü günler geride kaldı, daha kötü günler ileride’ başlıklı yazımda aktarmıştım, 1 Nisan’dan, yani yerel seçimlerden hemen sonra ekonominin direksiyonuna Mehmet Şimşek tam yetki ile oturacak. IMF’li ya da IMF’siz kemer sıkma politikaları ve acı reçeteler havalarda uçuşacak. Bunun işaretini bir türlü açıklanamayan, bilinçli olarak uzatılan emeklilerin maaşlarına yapılacak düzeltmelerde görüyoruz. Ocak ayına kadar mesele uzatılırsa, Ocak zammı emeklilerin birkaç yıl içinde alabilecekleri en iyi zam oranı olacak.

‘Ben burada olduğum sürece hiç çıkmayacak’ denilen faiz oranları da bu yıl sonuna kadar Şimşek’e verilen onay uyarınca yüzde 40’a kadar da çıkacak. Politika faizini yüzde 30 ya da 40 olması, faizlerin bu kadar olduğu gibi bir durum ortaya çıkarıyor ama değil. Çünkü piyasa başka işliyor, faizini bu orana bakmadan hemen enflasyonun üzerine taşıyor. Tüketici faizi bankalarda yüzde 60’ın, konut kredisi faizi ise yüzde 50’nin üzerinde. Özellikle inşaat sektörünün ‘kontak’ kapatmaması için Erdoğan’ın bir siyaset yapma aracı olan kamu bankaları muhtemelen devreye sokulacak ve maliyeti daha az konut kredileri ile inşaat sektörüne takviye yapılacaktır. Bu modelin krizleri, sektörleri, ‘öldürmeyip süründüren’ özelliğe sahip. İktidar düşüren boş tencerelerden de tam burada ayrılıyor bu ekonomik model.

Erdoğan da Şimşek de hep ekonomik rahatlamanın 2024’den sonra hissedileceğini açıklıyorlar. Tek haneli enflasyon için verilen tarih 2027. Ve bu arada 3 yıl ülke kemer sıkma ve acı reçete ile yönetilecek. Bu çok ağır bir tablo. Erdoğan 2028 yılında yapılacak seçimler için algoritmasını oluşturuyor. Birkaç ay erken yapmak zorunda olduğu seçimlere çok rahat bir ekonomik tablo ile girmenin hesabında. Planı bunu net gösteriyor. Krizin ardından sağlanan hafif de olsa rahatlama Erdoğan’ın seçimlerde işini kolaylaştırıyor. Bunu denedi ve sonuç aldı. Erdoğan 9 yıl daha iktidarda kalmanın hesabında. Bugünün mevcut siyasi tablosu da bunu mümkün kılıyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir