Teknopark İstanbul, Türkiye’nin İlk Ulusal Kent Forumu MARUF’ta Yer Aldı

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) tarafından uluslararası düzeyde iki yılda bir gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk ulusal kent forumu Marmara Uluslararası Kent Forumu (MARUF) kapsamında; Teknopark İstanbul ve Cube Incubation öncülüğünde ve MBB iş birliği ile Problemin Çözüme Kavuştuğu Yer: FutureCity Lansmanı ve ‘Akıllı ve Sürdürülebilir Kentler’ odağında Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte konuşan Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök, “Girişimcilikte en önemli etkenler heyecan ve doğru insanlarla kurulan iş birlikleridir” dedi.

 

FutureCity ilk kez MARUF’ta boy gösterdi

 

Yerel yönetimlerin karşılaştığı zorlukları tespit etmek ve girişimcilerin yenilikçi çözüm ve ürünler geliştirmesine yardımcı olmak için Teknopark İstanbul ve MBB tarafından tasarlanan FutureCity’nin lansmanı gerçekleştirildi. Şehir Politikaları Uzmanı Büşra İnce tarafından yönetilen lansman programında, MBB Veri ve Teknoloji Merkezi Direktörü Samet Keskin ve Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi Müdürü Ahmet Kerim Nalbant’ın konuşmalarına yer verildi.

 

Doç. Dr. M. Şahin Gök, “Dünya çapında saygın teknoparklar arasında olmamızın temel nedeni bitmeyen heyecanımız”

 

Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. M. Şahin Gök, etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, girişimcilikte en kritik unsurun heyecan olduğunu vurguladı. Gök, sözlerine şu şekilde devam etti: “İnovasyona açık bireyler, sürekli olarak kendilerine ‘Neyi farklı yapabilirim?’ sorusunu sormalılar. Bu sorunun yanıtları, yenilikçi fikirler ve iş modellerinin gelişimine katkıda bulunabilir. Her zaman rüzgarın arkadan esmesini beklemek yeterli değil; heyecan, doğru iş birlikleri ve kişisel ağlar, başarı şansını artırır.” Teknopark İstanbul’un girişimcilere sunduğu destekleri açıklayan Gök, “Dünya çapında saygın teknoparklar arasında olmamızın temel nedeni bitmek tükenmek bilmeyen heyecanımızdır. Teknopark İstanbul bünyesindeki olanaklarımız, girişimcilerin önündeki engelleri kaldırmaya yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

‘Akıllı ve sürdürülebilir kentler’ için 9 girişim!

 

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi: Cube Incubation aracılığı ile hem girişimcilerin projelerini hayata geçirmelerine destek verdiği hem de sermaye desteği bulmaları için yatırımcılar ile köprü görevi gördüğü “Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma” etkinliği bu sefer MARUF kapsamında gerçekleştirildi. “Açık Kapı: İş Dünyası ile Buluşma” etkinliklerinin 10’ncusu olan panelde ‘akıllı ve sürdürülebilir kentler’ odağında çalışma yapan 9 Teknopark İstanbul girişimi ürün ve projeleri hakkında sunum yaptılar. 

 

 

MARUF kapsamında sunum gerçekleştiren Teknopark İstanbul girişimleri şu şekilde:

 

  • Arventek: Arventek’in geliştirdiği RemoteSite Platform, inşaat sahalarını dronelar ile havadan analiz ederek sahaların dijital ikizlerini oluşturmaktadır.
  • ArVis: İleri görüntü işleme, görüntü veri analizi, biyometrik tanıma, kimlik doğrulama, RKYC, NFC, anomali tespiti ve finans teknolojileri, Endüstri 4.0 ve derin teknoloji uygulamaları için dolandırıcılık uygulamaları gibi yapay zeka ve yapay görme teknolojileri geliştirmektedir.
  • Hydrolyx: Atık sulardan yeşil hidrojen üreten, karbonsuz enerji dönüşüm sistemleri geliştirmektedir.
  • Lightway: Karanlıkta ani elektrik kesintisinde oluşabilecek kazaları da en aza indiren ve kendini şarj edebilen ve bu alanda ilk ve tek zemin üretimi yapmaktadır.
  • Newky: Biometrik temelli çoklu faktör doğrulaması (MFA) sayesinde kullanıcı ile aracın, ekipmanın, donanımın vb. unsurların eşleşmesini sağlamaktadır.
  • Renlob: BM Ülkelerinin net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda yenilenebilir enerjinin verimlilik konuları ile ilgili çözümler geliştirmektedir.
  • Solis Teknoloji: Kapalı alanda tarım ve tarımsal teknoloji sektöründe yenilikçi çözümler geliştirmektedir. Kullanıcı dostu bitki yetiştirme kitleri, çok katmanlı yetiştirme rafları ve optimum büyüme parametrelerini içeren kapsamlı bir veritabanı bulunmaktadır.
  • Spatium: Yangınla mücadele vb. alanlarda kullanılmak üzere insansız hava araçları ile sürekli gözlem ve tam otonom operasyon yeteneğine sahip sistemler geliştirir.
  • Quark Optical: Optik alanındaki çalısmalarıyla ışıktan gelen bilgileri kullanarak yenilikçi ve ileri teknoloji ürün ve projeler üretmektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir