TİP’li Can Atalay için Berberoğlu formülü

TİP’ten Hatay Milletvekili seçilmesine ve Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen cezaevinden tahliye edilmeyen Can Atalay için formül bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, önceki gün bir araya gelerek bu konuyu ele aldı. Atalay dosyasındaki yargı krizinin çözülmesi için CHP, DEM Parti, TİP, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, EMEP, Demokrat Parti ve DEVA Partisi, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’u ziyaret etti.

PLAN İŞE YARARSA…

Formüle göre Yargıtay’ın Atalay kararı TBMM Genel Kurulu’nda okutulacak ve Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek. Bu aşamadan sonra Atalay’ın avukatları AYM’ye “Milletvekilliğinin düşürülmesi kararının iptali” için başvuruda bulunacak.

AYM geçmişte CHP’li Enis Berberoğlu ve HADEP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu kararlarında olduğu gibi düşme kararını kaldırırsa, bu karar doğrudan TBMM’ye gelecek. TBMM de Atalay’ın milletvekilliği statüsünü iade edecek. Atalay, dokunulmazlık kazanacağı için tahliye edilecek. TBMM’de yemin edip çalışmalara katılacak.

Geçmişte örnekleri var

CHP’li Enis Berberoğlu ve HADEP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu için bu süreç çalıştı. İki isim de AYM tarafından verilen “hak ihlali kararı’’ ile TBMM’ye katılabilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir