WRI Türkiye ile Belediyelerden Güç Birliği: Dönüşüm Sırası Kadıköy Caferağa’da!

Kadıköy Belediyesi, WRI Türkiye ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Caferağa Mahallesi’ni daha yaşanabilir, yürünebilir ve yeşil hale getirmek için güç birliği yapıyor. Bu kapsamda, WRI Türkiye ve Kadıköy Belediyesi’nin birlikte çalıştıkları ‘Marmara Belediyeler Birliği Sokak Dönüştürme Projesi’nin açılış etkinliği, ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’nın başlangıcı olan 16 Eylül’de gerçekleştirildi: İstanbul – Kadıköy’deki Caferağa Mahallesi’nde bulunan Mehmet Ayvalıtaş Meydanı, mahalle sakinlerinin de katılımıyla yeniden düzenlendi. Meydan boyandı, yeşil alanlar ve oturma yerleri eklendi. Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nın yenilenmesi, tüm Caferağa’yı kapsayacak dönüşümün ilk adımı.  

 

KADIKÖY ÖRNEK OLSUN

Mehmet Ayvalıtaş Meydanı ile meydana açılan sokağın tasarım ve düzenlemesinin halkın ihtiyaç ve beklentilerine göre yapıldığını, sürdürülebilir bir çevre yaratılmasının amaçlandığını belirten Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı şöyle konuştu: “Global Designing Cities Initiative ve Superpool gibi önde gelen global kent tasarımı inisiyatiflerinin desteğiyle yürütülen Marmara Belediyeler Birliği’nin ‘Sokak Dönüştürme Programı’na kabul edildik. Bu programın amacı, belediye olarak bize kapasitemizi geliştirecek eğitim ve mentörlük süreçleri sağlayarak sürdürülebilir bir çevre yaratmak ve yerel toplulukların yaşam kalitesini artırmak için yaya ve çocuk dostu kamusal mekanlar tasarlanmasına destek olmak. Kadıköy’ümüzdeki bu dönüşümün diğer belediyeler için de örnek olmasını diliyoruz.”

 

İŞ BİRLİĞİ TEŞVİK EDİLİYOR
 WRI Türkiye Direktörü Dr. Güneş Cansız, “WRI Türkiye olarak bünyesinde yer aldığımız WRI Ross Center for Sustainable Cities, ‘Derinlemesine Çalışma Programı’nı, ülke ofislerinin aktif olarak faaliyet gösterdiği 20’den fazla dünya şehrinde başlattı. Bunların arasında İstanbul da var. Program, bu şehirlerde bütünleşik bir planlama yaklaşımını, temel hizmetlere erişimi, araştırma ve bilgi, kapasite geliştirme ve kent verileri gibi temel stratejileri dahil ederek iş birliğini güçlendirmeyi teşvik ediyor. ‘İstanbul Derinlemesine Çalışma Programı: İstanbul Mahalle Odaklı Aktif Ulaşım Planlama’ çalışmamız için Caferağa Mahallesi pilot alan seçildi. Caferağa için yaşanabilir mahalle konsepti kılavuzu hazırlayacağız. Bu çalışmamızı da Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 

İBB, CAFERAĞA’YI ‘DÜŞÜK EMİSYON BÖLGESİ’ SEÇTİ 

Projeye destek veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Utku Cihan ise “Dünyada nüfusu 16 milyonu geçen mega bir kentte ilk kez yapılan ‘İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı’nda Caferağa Mahallesi düşük emisyon bölgesi olarak planlandı. Bu nedenle ‘Sokak Dönüştürme Programı’nın Caferağa’da hayata geçirilmesi, bu tür çalışmaların örneklendirilmesi ve uygulanması açısından çok önemli” vurgusunu yaptı. 

 

Ayrıca, Marmara Belediyeler Birliği’nin ‘MARUF (Marmara Urban Forum) on The Go’ etkinlikleri kapsamında, Kadıköy Belediyesi, WRI Türkiye, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Global Walkability Correspondents Network ortaklığında ‘Yaşanabilir Mahalle Tasarımı için Yaklaşım Geliştirme’ etkinlikleri gerçekleştiriliyor.

***

WRI Türkiye Ross Center for Sustainable Cities Hakkında
 
WRI Ross Center for Sustainable Cities, WRI’ın kentlerde tüm bireyler için daha iyi bir geleceğin oluşumuna adanmış programıdır. Ağ, şehirleri daha dirençli, kapsayıcı ve hem insanlar hem de gezegen için daha iyi olan düşük karbonlu yerlere dönüştürmeye yardımcı olur.

Ağın amacı, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan, Kolombiya, Etiyopya, Kenya, Endonezya, Meksika ve Türkiye’de gerçekleştirilen küresel araştırmalar ve saha deneyimleri ile kentlerde yaşayan milyonlarca insanın hayatını iyileştirmek için çevre dostu ve sürdürülebilir kentsel çözümler sunmaktır. Daha fazla bilgi için: wrirosscities.org. 

 

WRI Türkiye Ross Center for Sustainable Cities de 2005 yılından itibaren sürdürülebilir ulaşım, kentsel gelişim ve binalarda enerji verimliliği konularında Türkiye’de 17, Afrika’da altı ve Avrupa’da iki şehirde yerel ve merkezi yönetimle beraber uygulama projeleri gerçekleştirmiş; sürdürülebilir şehirler hedefine hem uygulama projeleriyle hem kapasite geliştirme çalışmaları hem de strateji dokümanları ve ulusal, uluslararası iş birlikleri ile hizmet etmektedir. Daha fazla bilgi için: wrisehirler.org

 

Avrupa Hareketlilik Haftası

Avrupa Komisyonu’nun sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki öncü farkındalık kampanyası olan Avrupa Hareketlilik Haftası her sene 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Hareketlilik Haftası’nın 2023 yılı için teması ‘Şehrini Keşfet’ sloganıyla ‘Gelecek Enerjini Koru / Save Energy’ olarak belirlendi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir